Jak si zabezpečit domácnost proti zlodějům

Drzost zlodějů nezná mezí. Využijí každou příležitost, aby se mohli nějak obohatit na úkor Vašeho majetku. Jak se této nechtěné návštěvě vyhnout?

Případů, kdy se lupiči nějakým způsobem dostanou do vašeho domu a ukradnou, co je po ruce, stále přibývá. A spoustu osobních věcí, které pro ně nemají hodnotu, ale pro majitele domu jsou nenahraditelné, přitom ještě zničí. Pocit zmaru a neštěstí po vykradení domácnosti
u nás ročně zažívají desetitisíce lidí. Raději ani nechceme pomyslet na to, že by se něco podobného mohlo stát i nám.

Jen zamknout nestačí

Potenciálním lupičům stačí jen malý signál pro to, aby si vybrali právě váš domov. Hezký upravený dům, dražší auto před ním, elektronika viditelná přes okno, nezamčené dveře, okna zavřená jen na větrání a spoustu podobných zdánlivě nevýznamných maličkostí mohou pro zloděje fungovat jako pozvánka. Ale i když si na vše dáváte dobrý pozor a zloději si vás prostě vyberou, obvykle pro ně ani sebelepší bezpečnostní zámek není žádnou velkou překážkou.

Zloději se do domácností nejčastěji dostávají právě přes klasické zámky, jejichž otevření je pro zkušenější „borce“ otázkou několika desítek vteřin. Pootevřená okna, zadní vchody nebo balkony jim pak cestu k lupu ještě usnadňují. Chvilkové řádění zlodějů nás pak může hodně
bolet – drahá elektronika, šperky, peníze, obrazy, cenné listiny, auto – to vše může nenávratně zmizet během pár minut. Nemluvě o nepořádku, rozbitých dveřích, oknech, nábytku či nádobí. Jsou však známy i takové případy, kdy zloději převlečeni za stěhovací četu za bílého
dne vykradli celý nově zařízený dům!

Investice do zabezpečení se jednoduše vyplatí

Možností, jak vniknutí nezvaných hostů do vaší domácnosti efektivně zabránit, přitom existuje celá řada. Moderní a účinnou ochranu před zloději dnes představují elektronické zabezpečovací systémy, tedy nejrůznější alarmy, kamery, čidla, senzory atd.. Je vhodné se nejprve poradit s odborníky, například se zástupci bezpečnostní agentury. Ti se na bezpečnostní řešení v domácnostech přímo specializují. Přijedou k vám, vyhodnotí bezpečností rizika a doporučí vám nejvhodnější řešení. Obvykle zajistí i celou instalaci bezpečnostních systémů a veškeré technické záležitosti.

Investice do instalace domácího alarmu nemusí být ani příliš nákladná. Můžete si vybrat jak menší bezdrátové zařízení s jednoduchou instalací a několika pohybovými čidly, tak rovněž větší poplachový systém s kamerami a nejrůznějšími senzory propojený se záznamovým zařízením. Veškeré zabezpečovací prvky lze napojit na PCO – vzdálené dohledové centrum, které bude střežit váš dům, zatímco vy budete v práci nebo na dovolené. Ale co vlastně tyto technické termíny znamenají a jak se dají použít?

  • Bezpečnostní kamery – na výše položená místa na vašem domě budou instalovány kamery (obvykle v rozích budovy nebo tak, aby zabíraly vstupní dveře, garážová vrata, okno do pracovny atd.). Snímaný obraz se nahrává na záznamové zařízení, např. pevným diskem. Záběry se po určité době automaticky přehrávají.
  • Pohybová čidla – senzory pohybu se obvykle umísťují do rohů místností tak, aby zabíraly co největší prostor včetně vstupu, cenné předměty, pracovnu atd.
  • Senzory rozbití oken, tzv. tříštiče – instalují se v úrovni okenních výplní a dveří a v případě pokusu o jejich rozbití spustí poplach.
  • Požární hlásiče – součástí alarmů jsou (někdy i povinně) senzory detekující kouř a vznik požáru. Obvykle se instalují na strop technických místností, kotelen, schodišť atd.
  • Poplachové sirény – umísťují se na budovu obvykle co nejvýš a do míst, kam je nesnadný přístup. V případě poplachu spustí velmi hlasitý a nepříjemný zvuk.

Všechny tyto prvky tedy tvoří jeden poplachový systém, domácí alarm. Jak se takový alarm aktivuje? Nejde o nic složitého! Při odchodu z domu stačí na klávesnici zadat Vámi zvolený PIN kód. Je také možné rozdělit prostory na jednotlivé zóny a pak aktivovat jen některé z nich – např. přízemí, garáž, zádveří atd. Pokud dojde k poplachu, alarm vám okamžitě zašle SMS nebo automatickým vytáčením upozorní zvolená kontaktní telefonní čísla.

Hlídač na dálku

A co znamená zmiňovaná zkratka PCO? Pult centrální ochrany, vzdálené monitorovací centrum, které pomocí přenosu dat přes mobilní operátory neustále přijímá a vyhodnocuje informace z alarmu aktivovaného ve vašem domě. V případě narušení střežených zón budou zvolené osoby a případně Policie ČR ihned kontaktovány, na místo může vyrazit zásahová jednotka PCO.

Ať už se rozhodnete jakkoli, instalace alarmu a dalších bezpečnostních systémů do Vaší domácnosti podstatně snižuje riziko vykradení a vy tak budete mít jistotu, že až se večer vrátíte z práce do tepla svého domova, najdete ho přesně v takovém stavu, v jakém jste ho ráno opouštěli!

Dušan Kantůrek,

bezpečnostní expert D. I. SEVEN

Sdílet článek