Kouřit v těhotenství? Doktoři říkají NE!

Stále častěji ženy přichází do ordinací lékařů s otázkou, zda mohou kouřit během těhotenství. Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje i na samotných krabičkách cigaret, že kouření ohrožuje plod a způsobuje neplodnost. A doktoři s tímto názorem souhlasí a na otázky kuřaček odpovídají, že kouřit v těhotenství by se rozhodně nemělo. A v dnešním článku se podíváme na možná rizika, která jsou s kouřením v těhotenství spojena.

V těhotenství byste kouřit rozhodně neměla, a to ani tabákové cigarety, ani e cigarety, protože jakákoliv forma kouření plodu neprospívá, ba naopak škodí. Kouření způsobuje neplodnost, a to jak u mužů, tak i u žen. U mužů zhoršuje kvalitu spermií, u žen hrozí vznik mimoděložního těhotenství.

Jaká jsou rizika kouření v těhotenství?

  • Abrupce placenty – jedná se o předčasné odloučení placenty, které je doprovázeno silným krvácením. Toto riziko ohrožuje život jak dítěte, tak i matky.
  • Placentární insuficience – jedná se o případ, kdy nedochází ke správné funkci placenty. Plod není dostatečně vyživován, což vede k nízké porodní hmotnosti a dalším komplikacím.
  • Vcestná placenta – placenta se může dostat do porodních cest, a tak není možné dítě porodit vaginální cestou.
  • Nízká porodní hmotnost – narozené dítě má často nižší hmotnost než dítě nekuřačky, a to až o 0,5 kg.

Ale s kouřením v těhotenství je spojena řada dalších problémů, jako je předčasný odtok plodové vody, předčasný porod, úmrtí plodu či náhlé úmrtí novorozence. Chcete-li těmto komplikacím předejít, pak přestaňte kouřit. Prospěje to nejen vašemu zdraví, ale také zdraví vašeho dítěte.

Zapomeňte na e cigarety, které obsahují e liquid s nikotinem, na tabákové cigarety. S kouřením byste měla seknout ještě před otěhotněním. Jestliže se dozvíte, že jste nečekaně těhotná, s kouřením přestaňte okamžitě, abyste neublížila plodu kvůli svému zlozvyku.

Sdílet článek