Pocení nemusí být trápení

Také jste pod vlivem reklam a různých článků nabyli dojmu, že pocení je něco nepřijatelného a nechutného? Že se slušný člověk zapotí pouze při sportu, cvičení či jiné pozitivní činnosti? Není pak divu, že některé ženy i muže dovede trápení s nadměrným pocením až do ordinace psychologa. Ti, kteří při sebemenším stresu reagují zvýšením tvorby potu, se permanentně potýkají s propocenými pasážemi v podpaždí a intimních partiích či orosením celého obličeje.
Pocení je trápení
Na sebevědomí ani dobré image to pochopitelně nikomu nepřidává. V důsledku se pak bojíme situace, v níž se zpotíme, čímž si v podstatě již dopředu stres vyvoláváme a začínáme se potit ještě před tím, než skutečný problém nastane. Tím se dostáváme do pověstného začarovaného kruhu.
Jak z něj ven?
Nejprve si uvědomte, že pocení je zcela přirozené. Potíme se z důvodu hospodaření organismu s vodou, což patří mezi tělesné funkce naprosto zásadní. Právě díky schopnosti vytvářet pot můžeme regulovat svoji tělesnou teplotu. Pot navíc odvádí z těla toxiny vznikající při přeměně látkové. Málokdo také ví, že díky potu se udržuje Ph pokožky na hodnotě, při níž se obtížně rozmnožují bakterie a plísně. Přirozené a přiměřené pocení je tedy zdraví prospěšné a měli bychom tedy řešit spíš to, aby nebyly jeho následky vidět, případně cítit, než to, jak se pocení zbavit zcela.
Co můžu udělat sama?
Při normální produkci potu stačí většinou dodržovat zásady běžné osobní hygieny, vyhýbat se nevhodným materiálům a střihům oděvů a používat vhodné deodoranty a antiperspiranty. Pozor však na situaci, kdy je pocení běžnými prostředky nezvladatelné, nebo se potíte nepřiměřeně a v nestandardních situacích. Zde je na místě navštívit lékaře a společně zjistit, zda se nejedná o příznak některého z onemocnění.

Sdílet článek