Jaká jídla svědčí zubům

Říkáte si, že stačí pouze pravidelně si čistit zuby, používat zubní nit i mezizubní kartáčky? Co když ale vše toto vše dodržujete a i přesto se u vás objevují problémy se zuby? Máme pro vás pár tipů, co ještě kromě správné hygieny zubů přispěje ke zdraví vašich zubů, abyste až navštívíte zubni ordinace, odcházeli do zubaře s úsměvem. Za zdraví zubů také nesou odpovědnost i potraviny, které jíte. Vhodné potraviny vašim zubům „svědčí“. Které to jsou?

Mléčné výrobky

Pokud máte rádi například sýr, máte vyhráno. V sýru nalezneme vysoký obsah vápníku. Také obsahuje jen málo cukru a kyselin. Obsahem sýru je i mléčná bílkovina. Ta upevňuje sklovinu zubů.

Žvýkáte?

Jistě víte, že umělá sladidla nepůsobí příliš pozitivně na zdraví zubů. Avšak v mnoha žvýkačkách a také v bonbonech s obsahem mentolu, se objevuje Xylitol. Je to vlastně náhražka cukru. Xylitol brání bakteriím, které jsou nebezpečné, v plaku ve tvorbě kyselin, jenž způsobují oslabení skloviny zubů.

Zelenina

Stejně jako zelenina působí pozitivně na naše celkové zdraví, tak stejně příznivě působí i na naše zuby. Také zelenina, jenž vyžaduje více žvýkání, podporuje tvorbu slin, což je také příznivé. Skvělou zeleninou je například celer, který při kousání přirozeným způsobem čistí zuby.

Tip mezi ovocem

Máte rádi čerstvé ovoce? Ovoce je výborná volba, jelikož podobně jako zelenina podporuje produkci slin. Zdraví zubů napomáhají hrušky.  Pokud trpíte častými zubními kazy, jezte spíše čerstvé ovoce než to sušené.

Sdílet článek